Biometria
Biometria jest nauką zajmującą się pomiarami istot żywych w celu określenia ich indywidualnych cech. Nauka ta znajduje obecnie coraz szersze zastosowanie w takich dziedzinach, jak: weryfikacja tożsamości, autoryzacja dostępu do systemów informatycznych, czy identyfikacja. Zaawansowanie badań nad biometrią, skuteczność metod, minimalna możliwość pomyłki w weryfikacji, wpłynęły na coraz powszechniejsze wykorzystanie biometrii w dokumentach.
Biometria bada:
- cechy fizyczne/genotypowe organizmów, takie jak :
- linie papilarne
- geometria ucha
- owal twarzy, rozkład punktów charakterystycznych (oczy, usta) lub temperatur na twarzy
- tęczówka oka, siatkówka (dno oka)
- kształt dłoni
- kształt i rozmieszczenie zębów
- układ naczyń krwionośnych na dłoni lub przegubie ręki
- kształt linii zgięcia wnętrza dłoni
- zapach
- fale mózgowe EEG
- cechy behawioralne/fenotypowe (związane z zachowaniem):
- sposób chodzenia
- podpis odręczny i sposób pisania na klawiaturze
- cechy charakterystyczne ruchu ust i poruszania gałki ocznej
- fala P300 (fala P300 jest reakcją mózgu powstającą w czasie 300 milisek od bodźca, charakterystyczna dla każdego człowieka)
Techniki biometryczne w praktyce najczęściej wykorzystywane są do weryfikacji tożsamości (porównanie uzyskanej cechy z zapisaną wcześniej próbką), rzadziej do identyfikacji (uzyskaną z pomiaru cechę należy porównać z każdą zapisaną w bazie próbką)
Dokument biometryczny w tym rozumieniu jest to dokument wyposażony w elektroniczny nośnik danych, oparty o technologię RFID.
Technologia RFID
Odczyt danych zapisanych na nośniku elektronicznym umieszczonym w dokumencie biometrycznym umożliwia technologia RFID (ang. Radio Frequency IDentification). Wykorzystuje ona zjawisko indukcji elektromagnetycznej, dzięki czemu możliwa jest komunikacja z umieszczonym w dokumencie specjalnym układem elektronicznym, bez konieczności fizycznego kontaktu dokumentu z czytnikiem. Ponieważ mamy do czynienia z odczytem za pośrednictwem fal radiowych, dane zapisane w tym układzie są odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym odczytem, bez wiedzy posiadacza.
Obecnie wydawane polskie paszporty zawierają pierwszą i drugą cechę biometryczną (wizerunek twarzy i odciski palców posiadacza), zabezpieczone mechanizmami BAC (Basic Access Control), EAC (Extended Access Control) i SAC (Supplemental Access Control).